BIP
8. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Dzień Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - Remembrance Day
06.11.2018
Dowódca i delegacja pilotów z 8. BLTr wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej


Małopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów odbyły się 6 listopada przy Kwaterze Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na Cmentarzu Rakowickim.
Jak co roku w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się przedstawiciele atachatu wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, przedstawiciele jednostek wojskowych oraz władze i mieszkańcy Krakowa i Małopolski.


 

Po odczytaniu modlitw delegacja 8. BLTr złożyła wieniec oraz zapaliła znicze pod pomnikiem i na grobach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej pochowanych na terenie cmentarza oraz załogi samolotu CASA C-295M o nr 019.

Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 11 listopada, dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.
Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15).  Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla warszawskich powstańców lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec.

kpt. M.Nojek

kpt. M.Nojek


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych