BIP
8. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
16 Akcja Serce w wykonaniu 8. BLTr
05.10.2018
5 października kolejną w tym roku Akcję Serce przeprowadziła załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego

Samolot M-28 Bryza przetransportował zespół medyczny z organem do przeszczepu dla pacjenta ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dowódcą samolotu był por. Cezary Lipniewski, II pilotem por. Michał Bujnowski a technikiem pokładowym plut. Dawid Baranowski. Lot odbył się po trasie Kraków - Krzesiny - Katowice - Kraków.
W godzinach nocnych Dyżurna Służba Operacyjna Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych otrzymała zadanie wsparcia zespołu transplantologów z Zabrza, w ramach Akcji Serce. Po wytypowaniu załogi i przygotowaniu do lotu przez personel techniczny, samolot M28 Bryza z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego o statusie "Hospital" wystartował kilka minut po godzinie 6.00. Do macierzystej bazy powrócił przed południem.
8. BLTr uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. Zadanie tego typu wykonywała już 16 razy w tym roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu "Akcji Serce" uczestniczą załogi samolotów M-28B/PT/GC oraz CASA C-295M.
 
kpt. M.Nojek


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych