BIP
8. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Święto 8. Bazy Lotnictwa Transportowego
14.09.2018
Uroczystości rozpoczęły się oklejeniem ostatniego samolotu okolicznościową naklejką z wizerunkiem patrona wraz z informacją upamiętniającą jego wyczyn sprzed 85 lat

Następnie delegacja dowództwa złożyła wiązankę kwiatów pod Memorialem lotników poległych w Bejrucie i Mirosławcu. Po uczczeniu pamięci lotników odbyła się w hangarze GOT-u uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy, pracowników RON 8. BLTr oraz ich rodzin. Mszę odprawił Dziekan Wojsk Specjalnych płk Piotr Sroka.
 

Przełożeni, żołnierze, pracownicy RON, zaproszeni goście, przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Kraków i Kraków-Balice, władze Małopolskie i samorządowe, przyjaciele i przedstawiciele współpracujących z 8. BLTr instytucji i stowarzyszeń, byli dowódcy i żołnierze bazy oraz uczniowie współpracujących z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego szkół przybyli na plac apelowy na uroczystą zbiórkę z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Wojskowej z Dęblina. 

Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył dowódcy 3 SLTr oraz Dowódcy 8. BLTr  dowódca uroczystości ppłk Jacek Flis. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym podniesiono na maszt Flagę Państwową i odegrano Hymn Państwowy.
W trakcie podnoszenia flagi nastąpił przelot 2 samolotów CASA C-295M i 1 M-28B/PT "glass cockpit" w formacji grot.

Następnie zostały odczytane decyzje i rozkazy po czym  Dowódca 3. SLTr wraz z Dowódcą 8. BLTr wręczyli żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia - nagrody rzeczowe, mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz rozkaz okolicznościowy Dowódcy 8. BLTr.

Pułkownik Bigos w swoim wystąpieniu podsumował dotychczasowe osiągnięcia bazy, oraz złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom RON i ich rodzinom najlepsze życzenia, doceniając profesjonalizm, poświęcenie i zaangażowanie 8. BLTr w wykonywanie codziennych obowiązków i zadań stawianych nam przez przełożonych. Podobne stwierdzenia wyraził w swoim wystąpieniu również  p.o. dowódca 3 SLTr, podkreślając szczególnie ważną rolę lotnictwa transportowego służącego nie tylko wojsku ale także środowisku cywilnemu.

Po przemówieniach delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Patrona.

Tradycyjnie oficjalna uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów 8. BLTr którą prowadził dowódca uroczystości.

Na zakończenie uczestnicy udali się na poczęstunek w namiotach oraz występ Orkiestry wojskowej z Dęblina. W ramach pikniku lotniczego można było skosztować wojskowej grochówki  oraz posłuchać utworów muzycznych.

kpt. M.Nojek


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych