BIP
8. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
06.03.2017
Krakowskie załogi samolotów C-295 CASA z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego zrealizowały w ostatnich godzinach dwie Akcje Serce.

Piloci krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego mają za sobą pracowitą noc i nie mniej wyczerpujący dzień. Wysiłek wielu ludzi – pilotów, żołnierzy, lekarzy i personelu medycznego doprowadził do wykonania kolejnych dwóch lotów w ramach Akcji Serce. O godzinie 01:28 krakowska CASA o numerze bocznym 017 rozpoczęła lot w ramach "Akcja Serce". Załoga w składzie I pilot - kapitan Piotr Adamiec, II pilot - porucznik Tomasz Hanek, technik pokładowy - młodszy chorąży Andrzej Romaniuk, loadmaster - młodszy chorąży Mariusz Zaczkiewicz wykonała lot po trasie Kraków - Gdańsk - Katowice - Kraków. Przedsięwzięcie zakończyło się tuż przed godziną 10:00 rano. Jak się okazało, kolejny lot odbył się już za niespełna pół godziny: o 10:23 kolejny samolot C-295 o numerze 024 wystartował do drugiej Akcji Serce po trasie Kraków - Warszawa - Malbork - Warszawa. W skład załogi weszli porucznik Arkadiusz Grzyb, porucznik Robert Wawrzyniak, kapitan Konrad Kaznowski
i plutonowy Patryk Bardak.                  

 
 


Dzięki wspólnemu wysiłkowi żołnierzy – pilotów, techników i całej grupy personelu naziemnego, a także lekarzy możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Dzisiejszy lot
w ramach Akcji Serce to tylko dwa z setek lotów, które zostały zainicjowane przez prof. Zbigniewa Religę i ówczesne Dowództwo Wojsk Lotniczych. Współpraca transplantologów i lotników trwa od 1988, kiedy to podpisano pierwszą umowę na nieodpłatne świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla ośrodków transplantacyjnych.
W tym roku załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego trzy razy podrywały samoloty do „Akcji Serce”. W 2016 roku sześciokrotnie realizowali „Akcję Serce”.

kpt. Martyna Fedro-Samojedny


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych